Seydişehir CHP ilçe Örgütü 100 Yılını Kutladı

KURTULUŞUN VE KURULUŞUN PARTİSİ CUMHURİYET HALK PARTİSİ 100 YAŞINDA.

Daha Cumhuriyetimiz kurulmadan önce 9 Eylül 1923 yılında Türk ulusunun geleceğini tayin etmek amacı ile Atatürk önderliğinde, Türk Aydınları tarafından kurulmuştur CHP.

Ulusumuz için en önemli tarihtir 29 Ekim. Yıkılmış bir imparatorluktan bir Cumhuriyetin doğduğu tarihtir. Kanla, canla, terle yazılmış bir tarihin muhteşem imzasıdır.

Savaşın kazanılmasından hemen sonra atılan bir muhteşem imza daha vardır ki oda Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluşudur.
CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.
Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” “Laiklik”, “Devletçilik” ve “Devrimcilik Partimizin temel ilkeleridir.
CHP, Ortaya koyduğu ilkelerle çıktığı bu yolda; vatan toprağının kutsallığına, devletin bekasına ve Türk milletinin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş istisna partilerden birisi olma şerefine de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi öncüdür. Bağımsızlık, adalet ve eşitlik gibi idealleri yücelterek; demokratik, laik ve çağdaş Türkiye’nin modernleşme ve demokrasi yolculuğunda öncülük etmiş bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi çağdaş Türkiye’nin partisidir. Grupların, cemaatlerin, egemenlerin ya da belli bir zümrenin değil; kadını erkeği, genci yaşlısı ile herkesin; adı üstünde halkın partisidir. Türk ulusunun var oluş gayesinin nedenidir CHP.
Yolumuz ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur.
İlk günün heyecanı ve 100 yılın tecrübesiyle buradayız. Ülkemizin geleceğine ışık olmaya devam edeceğiz. Bu sebeple, “Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla” sloganıyla yola çıktık ve bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Atamızın en önemli iki mirasım dediği Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatacağımıza söz veriyoruz. Buradan Mustafa Kemal Başta olmak üzere Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk partisini bize bırakan ve bu uğurda emek veren herkesi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ne mutlu Türküm diyene.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir